Języki obce są w dzisiejszych czasach bardzo popularne, również jako źródło zarobku. Ile zarabia tłumacz i na czym polega jego praca? Jakie inne zawody możemy wykonywać doskonale władając językami obcymi? Są to bardzo popularne pytania. Oczywiście warto też widzieć, na jakie języki warto postawić, szczególnie, jeżeli jesteśmy dopiero na początku drogi wybierania naszej ścieżki zawodowej. Angielski jest w dzisiejszych czasach podstawą, co nie znaczy, że tłumacze tego języka będą zarabiać gorzej od innych. Co zrobić, jeżeli chcielibyśmy mieć pracę związaną z językami obcymi?
Na początek warto się zastanowić – jaki język obcy wybrać?
Coraz więcej osób twierdzi, że warto uczyć się języków, które nie są zbyt popularne. Mogą to być na przykład języki azjatyckie – takie jak chiński albo koreański – lub też trudniejsze języki europejskie, do których można zaliczyć węgierski, szwedzki czy holenderski. Tutaj warto oczywiście pokierować się swoimi preferencjami i zainteresowaniami. Jeżeli od lat fascynuje nas kultura Japonii, wtedy na pewno sama nauka języka przyjdzie nam bardzo łatwo. Dobrym pomysłem będzie również zapoznanie się z sytuacją na rynku. Może się okazać, że w danym mieście brakuje specjalistów ze znajomością jakiegoś konkretnego języka – wtedy oczywiście warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru.
W jaki sposób dojść do zawodu tłumacza?
Istnieje na pewno wiele sposobów. Młodsze osoby mogą rozważyć kierunkowe studia – będzie to filologia – dzięki którym poznają język i wszystkie jego tajemnice. Może się też oczywiście zdarzyć, że dany język jest nam już znany. Jeśli tak jest, pierwszym krokiem może być zdobycie odpowiednich certyfikatów, które potwierdzą naszą biegłość w tym języku. W wypadku, gdy naszym celem jest zostanie tłumaczem, warto też zainteresować się studiami podyplomowymi w tym kierunku. Dzięki nim będziemy mogli poznać tajniki tłumaczenia, co na pewno ułatwi nam pracę.
Jak wyglądają zarobki i ile zarabia tłumacz albo specjalista, który pracuje w konkretnym języku obcym? Wiele będzie tutaj zależeć od wielkości miasta, w którym chcemy pracować oraz od tego, czy chcemy zatrudnić się w dużej korporacji czy też pracować na własny rachunek. Wielkie firmy bardzo dobrze opłacają pracowników władających językiem obcym, szczególnie jeśli jest to język mniej popularny, na przykład chiński, norweski czy koreański. Co nie oznacza oczywiście, że tłumacze pracujący na własną rękę będą zarabiać mało. Jeżeli jest się dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, bez większych problemów można osiągnąć wysokie zarobki.
Oczywiście tłumacz nie jest jedynym zawodem, do którego może prowadzić dobra znajomość języków. Wiele korporacji poszukuje specjalistów – na przykład w działach kadr czy obsługi klienta – którzy będą biegle władali językami krajów, w których firmy te nawiązały relacje handlowe. W takim wypadku można na pewno liczyć na wysokie zarobki i ciekawe wyzwania w pracy. Jeśli interesuje nas taki rodzaj pracy, należy oczywiście dowiedzieć się, czy język, który znamy rzeczywiście będzie nam potrzebny.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na zawód tłumacza, na pewno warto zainteresować się zdobyciem kwalifikacji tłumacza przysięgłego. Pozwalają one na tłumaczenie dokumentów, takich jak wypisy ze szpitala, świadectwa czy wyroki sądu. Jak nietrudno się domyślić, są to zlecenia bardzo dobrze płatne. Oczywiście aby zostać tłumaczem przysięgłym należy zdać odpowiedni egzamin. Przygotowanie do niego może zająć dużo czasu i środków, ale na pewno warto w to zainwestować.
Jeżeli zdecydowaliśmy się, że praca z językami obcymi to coś dla nas, warto zasięgnąć informacji od osób, które wykonują już dany zawód. Dzięki temu dowiemy się z pierwszej ręki ile zarabia tłumacz języka niemieckiego czy hiszpańskiego, w jaki sposób pracuje, czy warto iść na studia i jak zdobywać klientów. Będzie to bezcenna wiedza, która pomoże nam przyspieszyć rozwój naszej własnej kariery w językach obcych. Na pewno warto więc zadawać pytania osobom, które wykonują nasz wymarzony zawód.