Zdobywanie wiedzy powinno być priorytetem. Dzięki temu można zdobyć wymarzony przez nas zawód, znaleźć dobrą pracę, o czym teraz marzy nie jeden młody człowiek chcący godnie żyć. Aby jednak to osiągnąć, musimy w pierwszej kolejności się wykształcić. Sami jednak tego nie uczynimy. W tym pomoże nam szkoła – czyli instytucja odpowiadająca w naszym kraju za edukację. O edukacji można powiedzieć wiele. Każdy jednak różnie do tego podchodzi. Przeważnie słyszymy jednak narzekanie lub zwalanie na nauczycieli wszystkich obowiązków. Oczywiście.

Z pewnymi kwestiami należałoby się zgodzić. Szkoła, jako jedyna instytucja dająca nam możliwość właściwego nauczania, powinna w swoim zakresie włożyć wkład w wychowanie naszego społeczeństwa, a także zapewnić należytą opiekę, a co za tym idzie również i bezpieczeństwo uczniom podczas pobytu w jej murach. Niestety ten obowiązek spoczywa też, a raczej możemy śmiało stwierdzić, że głównie na rodzicach. Przecież to oni, jako osoby dające życie i wychowujące przez większość czasu młodą osobę powinni dawać przykład.

Z resztą, jak mówi się często w naszym kraju: „Pewne zachowania wynosi się z domu.” Tym czasem rodzina bardzo często próbuje obarczyć wszystkim nauczycieli, co do końca nie jest w porządku. Jak wcześniej omawialiśmy, człowiek ten w ramach swoich obowiązków zawodowych jest odpowiedzialny za uczniów na terenie szkoły i do tego tylko momentu ma wpływ co się dzieje z danym dzieckiem. Niestety kiedy młody człowiek coś narozrabia poza terenem szkoły, odpowiedzialność często zwala się na jej pracowników.

Obowiązujące prawo również nie pozwala na właściwą edukację

nauczyciel kontraktowy

Nauczyciel, który nawet starałby się zwrócić uczniowi uwagę, nie może tego zrobić ponieważ zaraz w szkole pojawia się zbulwersowany rodzic i pracownik oświaty już ma problem. Nikt nie mówi tutaj o biciu, czy innych drastycznych metodach, które niestety także są stosowane. Zawsze można dotrzeć do takiego młodego rozrabiającego człowieka na wiele sposobów, nie uciekając się do wspomnianych już dawno przestarzałych i bulwersujących metod. Jak jednak można to zrobić, kiedy nauczyciel nie ma żadnych praw nawet na zwrócenie uwagi?

Tu trzeba by było przeprowadzić odpowiednie reformy w tym względzie ponieważ w perspektywie tych środków, którymi obecnie dysponują nauczyciele nie ma jakichkolwiek szans na poprawę całego systemu. Wiele pojawia się dyskusji na temat zarobków nauczycieli. Twierdzi się, że mają oni bardzo wysokie zarobki, a nawet za wysokie i należałoby im je zredukować. Tak jak w przypadku lekarzy, jak i omawianego zawodu wypadałoby postawić pytanie. Czy naprawdę według Polaków nauczyciele to typowi biznesmeni rozbijający się drogimi samochodami i posiadający po dwie lub trzy wille?

Ile zarabia nauczyciel kontraktowy

Cóż. Zarobki te nie są adekwatne do tego, jaka odpowiedzialność spada na osoby wykonujące ten niewdzięczny zawód. Jest on niewdzięczny ponieważ w dzisiejszych czasach opanować młodzież, a nie mając do dyspozycji praktycznie żadnych środków dyscyplinujących, to trzeba przyznać jest wielką sztuką. Można powiedzieć: „Siedzi sobie Pańciu, czy też Pańcia tylko trzy godziny, a udaje wielce zmęczoną.” Może by tak odwrócić temat w drugą stronę i posadzić tak komentującego człowieka chociaż na jeden dzień na miejscu nauczyciela.

w szkole

Nie gwarantuję, że na drugi dzień widzielibyśmy delikwenta z powrotem w pracy. W dzisiejszych czasach trzeba mieć dużo cierpliwości do młodzieży i zamiast tak negować wszelkie posunięcia nauczycieli, warto byłoby pomyśleć siedząc sobie wygodnie za biurkiem o tym, ile ten człowiek daje z siebie, aby wychować oczywiście z poziomu edukacyjnego to niełatwe młode społeczeństwo na ludzi dobrych, sprawiedliwych, a przede wszystkim honorowych. Podsumowując nasze rozważania. Jeżeli mamy cokolwiek skomentować, pomyślmy o drugim człowieku, a przede wszystkim o tym, czy nie sprawiamy mu bólu swoim zachowaniem lub posunięciem.

Wczujmy się w rolę tego pracownika, a wówczas może inaczej spojrzymy na całe zagadnienie i analizując dogłębnie to wszystko powiemy sobie: „Praca jest ciężka, ten człowiek wkłada tyle trudu. Może zamiast utrudniać, to pomógł bym w realizacji jego zadań.” A pomóc można na wiele sposobów, chociażby dyscyplinując nasze pociechy do właściwego pojmowania szkoły, jako instytucji, która pomaga nam w przejściu przez nasze życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here