Każde, nawet najpiękniejsze mieszkanie czy wnętrze z czasem traci swój pierwotny, wspaniały wygląd i prędzej czy później przychodzi pora, aby je trochę odświeżyć. Zanim jednak zdecydujemy się na generalny remont warto zastanowić się najpierw czy nasze wnętrze naprawdę tego wymaga. Najczęściej do odnowienia mieszkania wystarczy tylko jego odmalowanie, ale tylko pod warunkiem, że pozostałe elementy, poza ścianami, są w przyzwoitym stanie i nie wymagają wymiany.
Z takimi sytuacjami mamy właśnie do czynienia najczęściej, zatem nawet znaczna zmiana wyglądu naszego mieszkania może być bardzo prosta i możliwa do samodzielnego przeprowadzenia w bardzo krótkim czasie.
Nie ma jakichś szczególnych zaleceń związanych z tym jak często trzeba malować ściany. Czynność tą należy przeprowadzić po prostu wtedy, kiedy jest ona potrzebna i czas pomiędzy kolejnymi malowaniami będzie różny w różnych okolicznościach. Niektóre wnętrza będą już wymagały odświeżenia po roku lub dwóch, inne wytrzymają nawet kilka lat.
Jedynymi terminami jakich należy przestrzegać malując ściany jest sytuacja kiedy na ścianę został położony świeży tynk. W takich przypadkach należy odczekać tyle czasu ile zaleca producent danego tynku.
Jeśli jednak ściany były tynkowane dawno temu to bez problemu możemy przystąpić do ich odświeżania w każdej chwili.
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać przed malowaniem jest dokładne wymierzenie powierzchni i wybranie farby jakiej użyjemy. Nie chodzi tu tylko o sam kolor, ale również o jej właściwości i wydajność. Żeby wiedzieć, ile puszek będzie nam potrzebnych, będziemy musieli zmierzyć metraż każdej ze ścian i wyliczyć potrzebną ilość zgodnie ze wskazaniem producenta.
To, ile farby na m2 zużyjemy zależy także od tego jak chłonna jest powierzchnia do pomalowania. Standardowo litr farby powinien wystarczyć na minimum 10 metrów kwadratowych powierzchni, ale zdarzają się też farby o sporo większej wydajności. Są to z reguły produkty nieco droższe z wyższej półki, ale biorąc pod uwagę że ich wydajność może być większa nawet o 40% w stosunku do standardowego preparatu, może się okazać, że wydatek na nie wcale nie będzie taki dotkliwy.
Kiedy mamy już wymierzone ściany i wybrane odpowiednie farby to przyszła pora na przygotowanie powierzchni do pomalowania. Żeby wszystko przebiegło gładko i bez zakłóceń trzeba najpierw zabezpieczyć pomieszczenie przed przypadkowym zabrudzeniem i odsunąć od ścian wszelkie sprzęty. Najlepiej byłoby je wynieść do odrębnego pomieszczenia, ale nie zawsze jest taka możliwość.
Pomieszczenie zabezpieczamy więc za pomocą folii malarskiej i gazet, okrywając szczelnie wszelkie powierzchnie, które nie powinny zostać ochlapane farbą. Pomocna okaże się również taśma malarska, którą okleimy miejsca łączenia się ściany z innymi elementami np. futrynami czy ramą okna.
Po zabezpieczeniu pomieszczenia konieczne może okazać się umycie ścian za pomocą mydła malarskiego lub innego podobnego preparatu. Jeśli ściany są czyste i nie ma na nich zwłaszcza tłustych plam brudu, można ten etap całkowicie pominąć.
Kolejną czynnością będzie naprawienie drobnych ubytków i pęknięć zgodnie z techniką zalecana dla danego rodzaju powierzchni.
Po wyschnięciu wszelkich łat możemy przystąpić do gruntowania ścian za pomocą preparatu gruntującego. Zazwyczaj wystarczy najprostszy grunt uniwersalny. Dalsze prace można przeprowadzać dopiero po zalecanym czasie schnięcia podawanym przez producenta preparatu na jego opakowaniu.
Po upływie wskazanego czasu rozpoczynamy malowanie. Najprościej będzie tą czynność przeprowadzić malując w pierwszej kolejności wszelkie trudniejsze miejsca, wymagające nieco precyzji. Takimi punktami są na przykład łączenia ścian z sufitem czy okolice gniazdek elektrycznych i włączników. Malujemy je małym pędzlem lub najmniejszym wałkiem, uważając żeby nie zabrudzić sąsiednich powierzchni. Później można już przeprowadzić regularne malowanie za pomocą dużego wałka.
Zwykle wystarczą dwie warstwy farby, ale w przypadku zmiany koloru z ciemniejszego na jaśniejszy może się okazać, że trzeba będzie tą czynność powtórzyć nawet kilkakrotnie.