Krowa jest świetnym dodatkiem dla rodzin żyjących w gospodarstwach. Posiadając to zwierzę, możemy być pewni, że mleko, ser, śmietana i masło, będą smakować jak nigdy dotąd i będziemy cieszyć się ich nieograniczoną ilością. Nie jest to zwierzę domowe, jak kot czy pies, ale mimo to, krowy są przyjemne dla oka i bardzo przyjazne. Dzięki nim, nasze dzieci mogą uczyć się odpowiedzialności i życia na farmie.

Pierwszym pytaniem, które pojawia się w naszych głowach zazwyczaj jest: ile kosztuje krowa?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani i zdecydujemy się na taki zakup, prawdopodobnie zaleje nas fala wyrazów, których do tej pory nie słyszeliśmy. Jałówka, zacielenie, buhaj, cena rynkowa… Cała ta terminologia może przyprawić o zawrót głowy, jeśli do tej pory nie mieliśmy z nią styczności. Przed zakupem krowy, niewątpliwie czeka nas dużo nauki, ale najpierw powinniśmy oszacować czy rzeczywiście stać nas na taki wydatek.

Zanim kupimy pierwszą krowę, musimy rozważyć czy posiadamy wystarczająco dużo ziemi, żeby ją utrzymać. Teoretycznie krowę możemy trzymać na działce o powierzchni zaledwie jednego akra, jednak w takim przypadku będziemy musieli przeznaczyć dodatkowe pieniądze na zakup pożywienia dla naszego zwierzęcia. Nie jest to tani wydatek, a ceny mogą się znacznie wahać i zależą głownie od podaży. Np. w Niemczech ceny siana były rekordowo wysokie ze względu na susze.

Podstawą żywienia krów są pasze objętościowe, jednak do ich prawidłowego funkcjonowania, należy zaopatrzyć się również w pasze treściwe. Jest to najlepsze rozwiązanie dla krów wysokowydajnych, jednak ono także wiąże się z dużymi kosztami. Chcąc nieco zaoszczędzić, możemy samodzielnie produkować takie pasze. Jest to zdecydowanie jedno z tańszych rozwiązań, jednak zajmuje dużo czasu. Lepszą opcją jest kupno krowy, gdy jesteśmy właścicielami dużego gospodarstwa, które w większości pokryte jest trawą. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie schronienie dla naszej krowy i silne ogrodzenie, aby mieć pewność, że utrzymamy ją przy sobie.

krowy

W takim razie ile kosztuje krowa i gdzie ją kupić?

W dobie internetu i zakupów online oczywistym wyborem są rolne i towarowe giełdy internetowe. Jednak jeśli mieszkamy na wsi z aktywnym rynkiem sprzedaży krów, znajdźmy hodowców bydła, którzy będą skłonni sprzedać nam jedną bądź dwie sztuki. Przed takim zakupem warto zrobić rozeznanie, jeżeli chodzi o ceny, żeby nie przepłacić. W hodowli bydła występuje tak wiele rodzajów krów, że ciężko o określenie dokładnej ceny. Najlepszą rasą bydła mlecznego jest rasa czarno-biała, która daje najwięcej mleka w skali rocznej.

Popularna jest również rasa czerwono-biała, simentalska, której mleko wyróżnia się świetnymi walorami smakowymi i dużą ilością białka oraz norweska rasa czerwona. Jeżeli nie mamy doświadczenia w hodowli krów, warto przybliżyć sobie jej wygląd. Mleczna krowa charakteryzuje się ciałem nieco przypominającym trójkąt, którego podstawą jest zad z z pojemnym wymieniem. Wydłużona głowa, osadzona jest na wąskiej szyi. Nogi u krów mlecznych są zdecydowanie dłuższe niż te u bydła użytkowanego w kategorii mięsa. Są też szeroko rozstawione z wysoką piętką racicy. Krowy ras mlecznych różnią się miedzy sobą gabarytami i umaszczeniem, jednak ich sylwetki są bardzo podobne.

krowa

Ciężko jednoznacznie określić ile kosztuje krowa, ponieważ zakup nie dotyczy tylko zwierzęcia, ale także produktów potrzebnych do jego utrzymania. Cena krowy zależna jest przede wszystkim od jej rasy. Musimy pamiętać o odpowiednim schronieniu. Okazuje się, że krowy mleczne są wydajniejsze, kiedy większość czasu spędzają na wybiegu. Powinny korzystać ze słońca i świeżego powietrza, ponieważ ma to korzystny wpływ na ich zdrowie.

Przebywanie w takich warunkach sprawi, że nasze krowy będą dawać więcej mleka dobrej jakości. Idealnym terenem byłaby ziemia, na której znajdują się drzewa, pod którymi krowy mogłyby schować się przed promieniami słonecznymi. Decydując się na zakup, pamiętajmy o wszystkich powyższych aspektach, dzięki czemu na pewno uda nam się doprowadzić go do skutku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here