Zapotrzebowanie kaloryczne dla dorosłego człowieka jest inne niż dla dziecka. Ilość potrzebnych kalorii jest inna dla kobiety i dla mężczyzny. Ilość energii potrzebna do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia zależy też od masy ciała, wieku oraz od wzrostu i aktywności fizycznej w ciągu dnia. To, kto ile potrzebuje kalorii zależy też od tego, ile posiłku w ciągu dnia spożywamy.

Korzystnie jest jeść cztery lub pięć razy dziennie. Porcje powinny być małe, a posiłki bogate w złożone węglowodany. Węglowodany złożone rozkładają się stopniowo i bardzo powoli uwalniają energię. Dzięki temu energia dostarczana jest stopniowo, nie ma wysokiego i nagłego skoku insuliny we krwi. Przeciętna wartość kaloryczna dla dorosłego mężczyzny wynosi 2500 kcal, dla kobiety wartość ta jest niższa i wynosi 2000 kcal. Kobiety, które nie wykonują w ciągu dnia aktywności fizycznej, a bazują na rekomendowanej ilości kalorii, mogą dostarczać zbyt dużą ilość kalorii. W ten sposób nie utrzymują swojej wagi, ale znacznie szybciej przybierają na wadze. Należy wiedzieć, że godzinna aktywność fizyczna sprawia, że organizm szybciej traci nagromadzony w mięśniach glikogen. Przez to tracimy kalorie oraz tkankę tłuszczową.

Po godzinnym bieganiu spalamy kalorie nawet przez dwadzieścia cztery godziny. Taki trening spala nawet 600 kcal. Im częściej ćwiczymy, tym większy mamy deficyt kalorii w ciągu dnia. Jeśli nie dostarczamy energii z pożywienia to w szybkim czasie zauważymy utratę tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej, ponieważ organizm będzie czerpał z zapasów. Osoby, które się odchudzają powinny tak komponować swoją dietę, aby była ona bogata w witaminy i minerały. Zmniejszona podaż kaloryczna może powodować, że nie będziemy też dostarczać wystarczającej ilości witamin, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Diety układane przy pomocą dietetyka są bezpieczne pod tym względem, ale jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej to często zmuszeni jesteśmy dostarczać niezbędne składniki przy pomocy suplementów. Suplementy diety dostępne są bez recepty, można jednak stosować je po konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą. Nie warto stosować zbyt dużej ilości suplementów witaminowych, ponieważ mogą one być szkodliwe. Dotyczy to zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Są to witaminy A, D, E oraz K. Podaż witaminy D3 dobrze jest zaczynać od jesieni, kiedy promieniowanie słoneczne jest mało intensywne. W tym okresie w naszym organizmie mogą pojawić się braki witaminy, wzmacnia ona naszą odporność, dodaje energii oraz wpływa na samopoczucie. Brak witaminy D3 może powodować depresję oraz problemy ze snem.

Bardzo ciężko jest dostarczyć z redukcyjną dietą optymalnych ilości magnezu. Można więc spokojnie suplementować go tabletkami. Warto jednak zadbać, aby magnez był w wysoce przyswajalnej formie, najlepsze są organiczne sole magnezu. Preferowany jest cytrynian magnezu lub jabłczan. Jednak są to sole, które mogą powodować dolegliwości żołądkowe, osoby z refluksem lub cierpiące na nadkwasotę mogą przyjmować chelaty.

Utrata masy ciała jest trudna, dlatego warto zająć się tym kompleksowo. Można połączyć aktywność fizyczną oraz zmienić sposób jedzenia i ilość kalorii dostarczaną w ciągu dnia. Takie działanie sprawi, że nadmiar kilogramów spadnie, a nawyki, które zmienimy zaowocują na stałe. Nie musimy obawiać się efektu jojo.

Efekt jojo towarzyszy większości diet eliminacyjnych. Są to takie diety, które określają, jakie produkty należy wyłączyć z menu. Słynna dieta białkowa opiera się na wykluczeniu pokarmów węglowodanowych. Jeśli zrezygnujemy z diety to po pewnym czasie kilogramy wracają. Zmiana nawyków żywieniowych niesie za sobą pewne wyrzeczenia, ale sprawia, że nowe nawyki wejdą nam w krew.

Zdrowsze żywienie to nie tylko ograniczenie ilości spożywanych kalorii, ale to też unikanie produktów przetworzonych, wysoce słodzonych, zawierających sztuczne dodatki. W diecie zbilansowanej w każdym posiłku powinny być warzywa lub owoce. Unika się produktów z białej mąki i żywności z niej wytwarzanej.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/anjanka.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here