Wzrok jest to zmysł bez którego codzienne życie jest utrudnione. Dlatego tak ważne i istotne jest regularne badanie wzroku, nawet wtedy kiedy nie mamy oznak pogarszającego się stanu naszych oczu.

W obecnych czasach wiele osób porusza się na drogach za pomocą samochodu. Codziennie pokonują trasę w celu dotarcia do określonego punkt. Coraz większa ilość użytkowników ruchu drogowego wpływa na bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego, dlatego też tak istotnym elementem jest odpowiedzialność i zdrowie.

Kluczowym elementem mającym ogromne znaczenie na kierowanie pojazdami ma wzrok. Jest to zmysł odpowiedzialny za zdolność odbierania bodźców ze środowiska i otoczenia. Kierowcy powinni zadbać o swój wzrok w celu bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

Aby uzyskać prawo jazdy trzeba oprócz zdanych egzaminów uzyskać od lekarza pozytywną kwalifikację lekarską.

Badanie wzroku u kierowców

Badanie wzroku kierowców jest wykonywane przez lekarza specjalistę, który ma odpowiednie uprawnienia do wydania zaświadczenia i przeprowadzenia badania. Do badania na prawo jazdy nie jest potrzebne wcześniejsze przygotowanie. Istotną kwestia natomiast jest, żeby na badanie przyjść po dobrze przespanej nocy, wcześniej nie spożywając alkoholu i środków odurzających. Gdy kierowca ma wadę wzroku, musi na badanie założyć okulary lub soczewki kontaktowe. Ważną kwestią jest poinformowanie lekarza o swoim stanie zdrowia w przypadku chorób przewlekłych, najlepiej jest wziąć od lekarza prowadzącego odpowiednie zaświadczenie o stanie zdrowia i choroby. Na początku wizyty trzeba wypełnić dokumenty, następnie lekarza wystawiający oświadczenie o stanie zdrowia przeprowadza wywiad. Badanie ostrości wzroku kierowców rozpoczyna się od tego, ze lekarz specjalista bada i ocenia zdolności rozdzielcze siatkówki. Badanie to wykonuje się najczęściej przy użyciu tablic Snellena. Jest to popularna metoda, którą zna każdy, kto był w gabinecie lekarskim. Ostrość wzroku zapisuje się w postaci ułamka. W liczniku wpisuje się odległość, z jakiej badany odczytuje optotypy.

Kolejnym wykonywanym badaniem jest badanie pola widzenia, to badanie przeprowadzane jest za pomocą określonego urządzenia. Badanie jednego oka powinno trwać około 10 minut, kiedy to pacjent wpatruje się w jeden wyznaczony punkt i skupiać uwagę, by odpowiadać lekarzowi, kiedy dostrzega pojawiający się punkcik światła. Wynik badania przedstawiony jest graficznie za pomocą mapy, która wskazuje jak wygląda pole widzenia badanego.

Ostatnie badanie to widzenia barwnego. Jest to badanie wskazujące jak badany postrzega kolory. Badanie to przeprowadzać można na wiele sposobów. Jednym z nich jest użycie tablic pseudo-izochromatycznych Ishihary. Pozwolą one lekarzowi ocenić czy u pacjenta występują zaburzenia widzenia barw czerwonej oraz zielonej. Kolejna metoda to test wykonywany przy użyciu tablic Hardy’ego, Randa i Rittner. Badanie to jest wstanie wskazać problemy widzenia barw czerwonej, zielonej i niebieskiej. Najłatwiejszą metodą badania widzenia barwy czerwonej jest ocena jej widzenia i odbierania, gdy patrzymy na określony czerwony przedmiot.

Oprócz kandydatów na prawo jazdy badanie wzroku przeprowadza się także zawodowym kierowcą zawodowym. Mogą być to badania profilaktyczne, wstępne lub okresowe.

Więcej informacji na stronie wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here