Miłość i związek z druga osobą powinny być dla nas źródłem radości, wsparcia i bezpieczeństwa. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że to, co początkowo uważamy za prawdziwą bajkę w naszym życiu, wcale nie wygląda aż tak radośnie. Nieszczęśliwa miłość wiąże się z emocjonalnym cierpieniem. Jak w takim razie sobie z nią poradzić i kiedy warto sięgnąć po pomoc?
Kiedy miłość nie daje szczęścia, czyli toksyczne związki
Każdy z nas wchodzi w różne relacje w swoim życiu. Niektórym dopisuje szczęście i znajdują – prędzej lub później – swojego wymarzonego partnera, z którym tworzą udany związek. Inni jednak nie mają takiego szczęścia i w pewnej chwili okazuje się, że ich z pozoru idealny związek jest… tak naprawdę toksyczny.
Po czym możemy rozpoznać toksyczny związek? Przede wszystkim po braku szacunku względem drugiej osoby i stawianych przez nią granic (a raczej próby ich stawiania). Toksyczne związki często wiążą się także ze zdradami (emocjonalnymi i fizycznymi), a także przemocą fizyczną, psychiczną i seksualną. Nie występuje zainteresowanie drugą połówką, nie pojawia się szacunek, a potrzeby drugiej osoby nie są należycie zadbane. Duża część związku opiera się na szantażu emocjonalnym.
Niestety jest to często związek osaczający, z którego – mimo złych doświadczeń – trudno się wydostać. Relacji takiej zazwyczaj towarzyszy bowiem strach przed samotnością, brakiem możliwości poradzenia sobie czy też poczucie bardzo niskiej wartości, nierzadko ugruntowane przez toksycznego partnera.
Uzależnienie od miłości
Miłość patologiczna, która przybrała formę uzależnienia, jest jedną z najtrudniejszych, często dla obojga partnerów. Oznacza uzależnienie od drugiej osoby, brak innego sensu życia poza partnerem. Często wiąże się z toksycznością całego związku, w którym osoba dominująca przejawia zachowania toksyczne, a uzależniony partner biernie się wszystkiemu poddaje, nie potrafi odejść.
Terapia w przypadku nieszczęśliwej miłości
Dwa opisane zjawiska są ze sobą bardzo mocno związane, dlatego często terapia oznacza leczenie ich jednocześnie. Na szczęście leczenie nieszczęśliwej miłości jest możliwe, a psychoterapeuta pomaga w przezwyciężeniu własnych lęków i słabości. Dzięki temu może zainicjować pierwszy krok, jakim jest rozstanie, a także wspomaga w trudnych chwilach już po rozstaniu.
Specjaliści mogą również podpowiedzieć, jakich środków należy się podjąć, aby uzyskać wsparcie do strony państwa, na przykład w postaci założenia niebieskiej karty czy też uzyskania zasiłku, pozwalającego na rozpoczęcie nowego życia.
Specjalista nie tylko w przypadku nieszczęśliwej miłości
Do specjalisty warto udać się nie tylko w przypadku doświadczenia nieszczęśliwej miłości. Również inne trudności w sferze uczuciowej mogą wymagać wsparcia, na przykład problemy z zainicjowaniem, podtrzymaniem i rozwijaniem relacji czy też brak umiejętności okazywania uczuć innym osobom. Również osoby, które nie radzą sobie z samotnością i nie potrafią z niej wyjść, powinny skonsultować swoje dotychczasowe doświadczenia ze specjalistą. Wspomoże on także wszystkich, którzy boją się rozpocząć życie seksualne.