Aby dziecko nauczyło się jeść samodzielnie, należy nauczyć je posługiwania się sztućcami. Taką naukę, warto rozpocząć jak najwcześniej. Zamianę palców na widelec, czy łyżkę można proponować już kilkumiesięcznym maluchom.

Jakie sztućce wybrać dla najmłodszych dzieci?

Maluchy, które nie ukończyły 2 roku życia mogą posługiwać się sztućcami, ale tylko z bezpiecznych i lekkich materiałów. Najlepsza będzie w tym wypadku żywica termoplastyczna lub plastik. Krawędzie sztućców, którymi mają się posługiwać dzieci zawsze powinny być zaokrąglone i gładkie. Wtedy małe dziecko, nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy. Trzonki sztućców, powinny być wyposażone dodatkowo w warstwę antypoślizgową. Dzięki temu maluch będzie trzymał je pewnie w swoich rączkach.

Sztućce dla dzieci i niemowląt

 

 

Wielkość sztućców dziecięcych, powinna być dopasowana do wielkości małej łyżeczki do herbaty. Odpowiedni kształt sztućców dla dzieci, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Tutaj ma znaczenie również wygoda. Prawidłowo ukształtowana łyżeczka, czy widelec zwiększa ryzyko, że dziecko trafi z pokarmem do buzi. Dla najmłodszych dzieci najlepiej wybierać zestaw, który składa się z łyżki oraz widelca.

Sztućce dla starszych dzieci

Gdy nasz maluch już podrośnie oraz dojdzie do perfekcji, w posługiwaniu się sztućcami plastikowymi. Wtedy można wymienić zestaw sztućców dziecięcych, na taki dla dorosłych. Zestaw dla dorosłych zazwyczaj wykonany jest ze stali nierdzewnej. Podczas wyboru odpowiedniego zestawu, zwróćmy uwagę na długość sztućców. Dla dziecko powinny być krótsze, od standardowych. Tak będzie łatwiej dziecku się przestawić.

Na początku, gdy chcemy zamienić zestaw sztućców. Naukę powinniśmy zacząć od modeli sztućców, które posiadają powłokę antypoślizgową z tworzywa sztucznego.
Waga uchwytu powinna być podobna, do wagi ostrza. Sztućce, które są dobrze wyważone są wygodniejsze w użytkowaniu.

Gdy dziecko, jeszcze się uczy obsługi sztućców dla dorosłych. Zamiast zwykłego noża, możemy dać dziecku nóż do masła. On ułatwi mu krojenie.

Przeczytaj też: https://slowlajf.org.pl/smoczki-do-butelek-ktory-wybrac-do-karmienia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here