Parnik to proste urządzenie elektryczne, przypominające kocioł. Jest wykorzystywane do parowania ziemniaków i przechowywania ich przez dłuższy czas w zamkniętym kotle, aby utrzymywały tam ciepło. W ten sposób służy do przygotowywania paszy dla trzody chlewnej. Poznaj dokładnie jego prace i wykorzystaj we własnym gospodarstwie.
Jak zbudowany jest parnik do ziemniaków?
Parnik do ziemniaków ma postać dużego kotła. Jest wykonany ze stali ocynkowanej, która zapobiega powstawaniu korozji. W ten sposób jest bardzo odpornym urządzeniem, które może znieść pracę w trudnych warunkach, jakimi jest parowanie składników spożywczych. Dodatkowo odznacza się łatwością utrzymania go w czystości.
Do czego dokładnie służy parnik?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, parnik służy do parowania ziemniaków. W ten sposób pomaga w przygotowaniu paszy dla trzody chlewnej, która wymaga parowanych ziemniaków zmieszanych z innymi składnikami. Niestety, parowanie ziemniaków to często najdłuższy i najbardziej żmudny etap przygotowań. Zastosowanie palnika pozwala go skrócić, a dodatkowo umożliwia wyprodukowanie na raz większej ilości ziemniaków. W ten sposób są one już gotowe i utrzymywane w cieple, aż do pory, w której zostaną zmieszane z pozostałymi składnikami.
Takie wykorzystanie palnika pozwala na zaoszczędzenie sporych ilości energii oraz czasu pracowników gospodarstwa rolnego. Upraszcza przygotowywanie paszy i sprawia, że uzyskane produkty dla zwierząt są znacznie szybciej dla nich dostępne. Dodatkowymi atutami urządzenia są możliwości pracy automatycznej, w tym wyłączenia po osiągnięciu odpowiedniej temperatury lub upłynięciu konkretnego czasu.
Jednak parnik może być wykorzystywany także do innych prac pomocniczych w gospodarstwie. Równie dobrze posłuży na przykład do podgrzewania wody, gotowania na parze, roztapiania wosku czy różnorodnych prac gospodarczych, w tym do podgrzewania wody i pomieszczeń, a nawet w trakcie prac budowlanych.
Ostatnie pytanie: węglowy czy elektryczny?
Być może słyszałeś o tym, iż oprócz parników elektrycznych dostępne są także urządzenia węglowe i zastanawiasz się, które z nich byłoby lepsze dla ciebie. Powyższe parametry pracy zostały opisane dla parnika elektrycznego, dlatego teraz pora na krótkie wyjaśnienie.
Parniki elektryczne są przede wszystkim bardzo wygodne w użyciu i pozwalają na automatyzację pracy. Niestety pociąga to za sobą nieco większe koszty ich eksploatacji. Parniki węglowe (lub drzewne) są bez wątpienia tańsze, jednak ich praca wymaga większej ilości nadzoru i nie może być zautomatyzowana. Jeśli więc zależy ci na naprawdę dużej wygodzie, z pewnością powinieneś sięgnąć po elektryczne urządzenie.