Co trzeciej osobie zdarzyło się kiedyś co najmniej raz zalać telefon. Często dzieje się tak przez przypadek lub naszą nieuwagę. Rzadko komu chce się wydawać pieniądze na naprawę, ale tak na prawdę to ile kosztuje naprawa zalanego telefonu? Oczywiście zależy to od posiadanego modelu naszego sprzętu, cena oscyluje miedzy 500, a 1000 złotych. Najlepiej jednak postarać się domowymi sposobami taki telefon przywrócić do życia.
Najprostszym sposobem wydawałoby się suszenie komórki suszarką do włosów. W teorii wszystko idzie idealnie, z suszarki wychodzi podgrzane powietrze, które pomaga wodzie szybko odparować, niestety tak to nie działa, a suszarka może jedynie zepsuć nam telefon już całkowicie.
Komórki składają się z wielu przewodów i elektrycznych części, wysoka temperatura może doprowadzić do spięcia, a wtedy pożegnamy się z telefonem na amen.
Najbardziej rozpowszechnioną metodą ratowania zalanego telefonu jest wrzucenie go do szczelnie zamkniętego plastikowego woreczka z ryżem na kilkanaście godzin. Ta metoda nie została jeszcze sprawdzona przez ekspertów ale ponoć działa. Można stosować, ale tylko i wyłącznie na własne ryzyko.
Położenie telefonu na kaloryfer to nie jest najlepszy pomysł, ale położenie telefonu na parapet znajdujący się nad grzejącym kaloryferem to pomysł wręcz idealny, tylko trzeba pamiętać o wcześniejszym wyciągnięciu baterii żeby nie doszło do spięcia.
Wystawienie telefonu na słońce tak samo jak z kaloryferem to bardzo dobry pomysł, ale również trzeba uprzednio wyciągnąć baterię, tutaj zmienia się czas, ponieważ na wysuszenie telefonu na słońcu wystarczą trzy godziny.
Jeśli telefon wpadł nam do jakiejś brudnej cieczy, to należy go obmyć szmatką nasączoną spirytusem. Ten wysokoprocentowy alkohol posiada właściwości wysuszające, które sprzyjają zalanemu telefonowi.
Jak więc powinna wyglądać naprawa telefonu domowymi sposobami?
Najpierw należy bezzwłocznie wyciągnąć baterię z zalanego sprzętu, następnie trzeba przemyć telefon spirytusem lub wodą destylowaną jeśli wpadł nam on w coś innego niż czysta woda. Gdy telefon będzie już czysty należy odłożyć go w jakieś ciepłe, ale nie gorące miejsce na cały dzień lub noc, około 14 godzin. Po upływie tego czasu włożyć baterie z powrotem i spróbować telefon włączyć. Jeśli będzie działał prawidłowo jak przed zalaniem to oznacza, że poprawnie został przez was wysuszony, chociaż najlepiej byłoby pójść z nim do jakiegoś specjalisty, który sprawdzi nam czy dobrze wysuszyliśmy nasz sprzęt.
Drugim problemem jest popękany ekran, który nie pozwala nam cieszyć się z wygody i komfortu korzystania z telefonu. Jeżeli nie posiada się specjalnych narzędzi przeznaczonych do jego naprawy to zostaje tylko oddanie telefonu do serwisu. Jak wygląda naprawa szybki?
Sposobem naprawy uszkodzonego ekranu jest metoda zwana refabrykacją. Polega ona na wymienieniu pękniętej warstwy szkła w ekranie na nieuszkodzoną szybkę. Odkąd wprowadzono ekrany specjalnie zakrzywione w smartfonach, metody nieznacznie się od siebie różnią narzędziem używanym do odklejania polaryzatora.
Żeby przeprowadzić tę operację na naszym telefonie, należy najpierw rozpuścić rozpuszczalnikiem popękaną część szkła w ekranie. Następnie odkleić polaryzator wyświetlacza jeśli jest on zakrzywiany to trzeba użyć specjalnego narzędzia do tego stworzonego o nazwie gilotyna, która jest specjalnie schładzana by zamrozić klei i go skruszyć, jeśli ekran jest płaski wystarczy użyć drucika o odpowiednie dobranej grubości.
Następnie należy wyczyścić zmywaczem klej z ekranu. Cały sprzęt jest wstawiany do komory laminarnej, która znowu go czyści ale tym razem alkoholem. Po dokładnym wyczyszczeniu można już nałożyć nowy polaryzator ze specjalnym klejem. Następnie trzeba użyć specjalnego narzędzia o nazwie autoklawa, która łączy cały telefon w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu.
Wiele uszkodzeń telefonu można naprawić samodzielnie w domu nie używając żadnych specjalistycznych narzędzi ale są takie awarie, które naprawi tylko serwis. Jeśli nie chcesz bawić się we wszystkie czasochłonne czynności możesz oddać telefon do serwisu nawet z najmniejszymi uszkodzeniami, tylko to zawsze wiązać się będzie z niemałymi kosztami. Decyzja należy tylko i wyłącznie od ciebie.