Warto mieć świadomość, że przypadku, gdy samochód zostanie uszkodzony, a transport nie będzie pokrywany z ubezpieczenia, właściciel pojazdu może bardzo odczuć koszty. Jaka jest zatem cena wynajęcia lawety przeznaczonej do transportu auta? Ile kosztuje laweta?

Ile kosztuje wynajem lawety?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że koszt wypożyczenia lawety będzie uzależniony od bardzo dużej liczby czynników. Bardzo istotny jest fakt, na jak długo został wynajęty wspomniany pojazd. Oczywiście na cenę wynajmu lawety wpływ będzie miała jej ładowność czy wyposażenie.

Na jaki czas można wynająć lawetę i autolawetę?

Warto wiedzieć, że koszt lawety oraz autolawety będzie zależał przede wszystkim od okresu wynajmu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zwykłe wynajęcie autolawety będzie kosztowało od 250 do 350 złotych za jedną dobę. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo często wypożyczalnie dają klientowi możliwość wypożyczenia lawety czy autolawety na godziny, tygodnie czy miesiące.

Cena wynajmu lawety

Warto wiedzieć, że cena wynajmu omawianej lawety będzie uzależniona od ładowności i długości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że za pięciometrową lawetę o ładowności nieprzekraczającej dwóch ton trzeba zapłacić około 170 złotych za dobę. Z kolei osoba planująca wynajęcie lawety o dopuszczalnej masie całkowitej od 2 do 3 ton musi liczyć się z wydaniem 270 złotych za dobę. Oczywiście możliwe jest wynajęcie lawety do mniejszych pojazdów nawet za 80 złotych.

laweta

Bardzo istotny jest również fakt, że koszt wypożyczenia autolawety albo lawety na dłuższy czas np. tydzień, jest ustalany indywidualnie. Mogą na to liczyć przede wszystkim stali klienci. Ponadto cena za tygodniowe użytkowanie lawety może dochodzić do około 300 złotych za dobę. W zdecydowanej większości przypadków cena za dobę będzie mniejsza, jeżeli okres wynajmu będzie dłuższy.

Jakie są konieczne uprawnienia do wynajęcia lawety bez kierowcy?

Warto sobie uzmysłowić, że koszt lawety nie jest jedynym czynnikiem jaki będzie oddziałał na wynajęcie transportu. Bardzo istotne znaczenie będą miały wymagania w stosunku do kierowcy, który planuje korzystać z lawety samodzielnie. Należy zdawać sobie sprawę, że autolaweta, która będzie mieściła jeden pojazd bez względu na jej ładowność, może być kierowana praktycznie przez każdego posiadacza prawa jazdy kategorii B.

Warto również wiedzieć, że bardzo duża liczba firm specjalizujących się w wynajęciu lawet zastrzega sobie, że będzie wynajmowała omawiane lawety tylko i wyłącznie kierowcom, którzy ukończyli 25 lat, a także posiadają prawo jazdy od przynajmniej trzech lat.

Należy także zdawać sobie sprawę, że wynajem lawety będzie wymagał zdecydowanie większej liczby uprawnień. Konieczne jest bowiem posiadanie prawa jazdy kategorii B+E w przypadku, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów będzie przekraczała 3,5 tony, ale będzie niższa niż 7 ton. Osoby, które planują transportować ładunek, którego masa przekracza 7 ton muszą być w posiadaniu prawa jazdy kategorii C.

auto na lawecie

Orientacyjne opłaty za wezwanie lawety

Warto wiedzieć, że standardowa stawka na rynku za wezwanie omawianej lawety oscyluje od 250 do 300 złotych za jedną dobę. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podane kwoty są szacunkowe, ponieważ każda cena jest ustalana indywidualnie z klientem. W przypadku, gdy kolizja będzie miała miejsce na terenie miasta, dowóz będzie zdecydowanie tańszy. Skróceniu ulegnie bowiem dystans, jaki dana laweta z uszkodzonym samochodem będzie musiała pokonać do najbliższego serwisu czy strzeżonego parkingu.

Należy podkreślić, że koszt transportu jest wyznaczony w oparciu o stawki za kilometr, które zostały przyjęte przez daną firmę przewozową. Mieszczą się one 1 do 2 złotych za kilometr. Bardzo dużo zależy także od lokalizacji zgłoszonego zdarzenia. Cena oczywiście wzrośnie w przypadku, gdy konsultant telefoniczny po weryfikacji zamówienia dojdzie do wniosku, że laweta będzie musiała dojechać w bardzo trudno dostępne miejsce. Rekomendowane jest zatem właściwe zabezpieczenie się przed poniesieniem dużego wydatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here