Bojownik wspaniały, inaczej bojownik syjamski, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych. Odznacza się żywym ubarwieniem i równie żywym, a nawet agresywnym, usposobieniem. Dlatego też, pomimo iż sięgają po nią zarówno profesjonaliści, jak i osoby początkujące, warto wiedzieć o niej kilka podstawowych faktów.
Ryba labiryntowa
Bojowniki naturalnie występują w Południowo-Wschodniej Azji. Można spotkać je w płytkich wodach, takich jak rowy melioracyjne, pola ryżowe zalane wodą lub płytkie zbiorniki zalewowe. Często na tych terenach występują drastyczne zmiany środowiskowe, w tym okresy susz i sztormów, zalewania pól i znikania zbiorników. W efekcie są to więc trudne warunki dla ryb.
Jednak bojownik wspaniały przetrwał, a nawet dostosował się do tych warunków, stając rybą labiryntową. Oznacza to, że nie tylko może on z powodzeniem żyć w płytkich zbiornikach wodnych i na trudnych terenach. Co więcej, ma on możliwość pobierania tlenu z powietrza, nie tylko z wody przez skrzela. Dzięki temu nawet podczas okresów suszy może przetrwać krótki okres bez wody.
Dieta bojownika
Ze względu na zasiedlane przez bojownika terytoria, ma ona stosunkowo ograniczony dostęp do pożywienia. W wodach, które zajmuje, praktycznie nie występuje plankton. Dlatego też ryba bojownik najczęściej żywi się larwami owadów, maleńkimi krewetkami i podobnym pokarmem.
W zamknięciu najlepiej sprawdza się dla niej pokarm możliwie jak najbardziej zbliżony do naturalnego, w szczególności pokarm liofilizowany. Dzięki specjalnie opracowanej technice liofilizacji, po wrzuceniu do wody zaczyna on przypominać pokarm naturalny, zarówno pod względem zapachu, smaku, jak i kształtu. W efekcie jest on bardzo atrakcyjny dla ryby i zachęca ją do jedzenia. Warto przy tym pamiętać, że bojownik to ryba mięsożerna – nie przetrwa na roślinach i korzeniach, dlatego koniecznie należy kupować dla niego specjalistycznie przygotowane karmy.
Jeden bojownik w pięknym zbiorniku
Bardzo ważną cechą bojowników jest ich agresywne zachowanie, które stało się wręcz legendarne w czasach, w których prowadzone były w Azji walki ryb. Bojowniki niestety cechę tę przypłacają samotnością, ponieważ w zamkniętych, małych zbiornikach walczą pomiędzy sobą i z innymi rybami, niezależnie od gatunku i płci. Dlatego też, jeśli decydujesz się na trzymanie bojownika, powinieneś wiedzieć, że zawsze będzie żył sam.
Jednocześnie nie należy ograniczać mu terenu. Choć często ze względu na to, że jest to tylko jedna rybka, ludzie chcą zamknąć ją w małej kuli czy minimalnym prostokątnym zbiorniku, nie jest to dobry pomysł. Bojownik potrzebuje przestrzeni i nie może mieszkać w “szklance wody”.
Dlatego też powinieneś urządzić dla niego piękne akwarium, w którym stanie się prawdziwą ozdobą, dumnie pływającą pośród naturalnych roślin i kryjówek przypominających jego naturalne obszary zamieszkania. Zadbaj też o jego komfort, dodając tam adekwatne do wielkości zbiornika akcesoria filtrujące i ogrzewające. Dzięki temu na pewno bojownik będzie żył długo, a ty będziesz cieszył się jego majestatycznym wyglądem.