Istnieje wiele metod łowienia ryb, które uzależnione są między innymi od preferowanego sposobu łowienia czy gatunków, na które pragnie zapolować wędkarz. Wśród obecnie najbardziej rozpowszechnionych pojawia się między innymi metoda feeder, która uchodzi za jedną z najprostszych. Przekonajmy się, jak wygląda i czego będzie wymagała.
Na czym polega metoda feeder?
Metoda feeder swoje początki bierze w Anglii, gdzie opracowano ją na potrzeby zawodów wędkarskich. Jest metodą stacjonarną, która polega na wybraniu jednego miejsca połowu i zarzucaniu wędki co około 10-15 minut, albo zgodnie z przyzwyczajeniami i oczekiwaniami. Niezbędna jest przy tym wędka ze szczytówką generującą drgania, która pomaga wykryć, że w pobliżu pojawiła się ryba.
Opracowana metoda feeder polega przy tym na wykorzystaniu zanęt, które umieszczane są w specjalnym koszyczku o płaskim kształcie. Koszyczek ten po opadnięciu na dno lekko w nie uderza obciążnikiem i otwiera się, wypuszczając zanętę. W ten sposób zachęca rybę do żerowania. Z kolei zastosowany długi przypon (około 15 cm) z przynętą zwiększa szansę samozacięcia się ryby i jej późniejszego złowienia.
Jak widać, metoda feeder z pozoru wydaje się bardzo prosta i szybka. Jednak aby była naprawdę skuteczna (a może być skuteczna w przypadku połowu praktycznie każdego gatunku), warto wybrać do niej akcesoria najwyższej klasy. Znajdziesz je na stronie wielkaryba.pl, a my podpowiemy ci, po jakie sięgnąć.
Wędka: odpowiednie wędzisko, kołowrotek i żyłka
Wędka w metodzie feeder odgrywa oczywiście ogromną rolę. Jak już zostało wspomniane, wymaga wykorzystania wędziska z drgającą szczytówką, która pomoże w ocenie sytuacji. Jednocześnie warto dobrać wędkę długości około 3-4 metrów, która pozwala na swobodne połowy praktycznie wszystkich gatunków. Sprawdzi się przy tym zarówno na małych, jak i dużych zbiornikach. Co równie ważne, wędzisko powinno posiadać odpowiednią elastyczność, która sprawi, że będzie amortyzowało szarpnięcia, a także wykaże się właściwą miękkością pracy.
Kołowrotek to drugi, ważny element każdej wędki. W przypadku metody feeder optymalny jest zazwyczaj kołowrotek wielkości od 3500 do 4500, dopasowany do wielkości i agresywności danego gatunku. Liczy się w nim przede wszystkim mocny hamulec tarczowy, a także najwyższa jakość wykorzystanych do produkcji surowców. W ten sposób sprawdzi się nawet podczas walki z najbardziej zażartą rybą.
Żyłka z kolei musi być wytrzymała, odporna na rozciąganie, zmianę kształtu i plątanie. Musi dobrze się układać, aby nawet przez cały sezon pozostała w idealnym stanie, zapewniającym bezproblemowe wyciąganie ryby.
Zanęty i przynęty
Ze względu na to, że metoda feeder opiera swoją skuteczność na zanętach, to one powinny być wybierane szczególnie uważnie. Powinny nie tylko smakować, ale też pachnieć, wyglądać i zachowywać się w sposób preferowany przez rybę. Najlepiej sprawdzają się przy tym dobrane pod kątem każdego gatunku zanęty w formie pelletu lub postaci sypkiej, które zaczynają działać w obszarze przy dnie.
Z kolei przynęta powinna być dobrze dopasowana do charakteru łowiska i gatunku ryby. Musi jej odpowiadać pod każdym względem. Jeśli chodzi o jej formę, powinna świetnie sprawdzać się przy dnie, dlatego szczególnie polecane są modele dumbells.