Utrzymanie domu jednorodzinnego, z roku na rok kosztuje coraz więcej. Ale trzeba też przyznać, że ludzie coraz więcej zarabiają i coraz bardziej dbają o środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że popularne stały się wszelkiego rodzaju instalacje ekologiczne, które można zamontować w każdym domu. Wiele z nich ściśle się wiąże z ogrzewaniem domu. Kwestia ta jest dosyć skomplikowana, trzeba wybrać taki rodzaj ogrzewania domu, by był on nieszkodliwy dla środowiska naturalnego i dla zdrowia mieszkańców domu, a także łatwy w obsłudze i nie drogi.

Gaz ziemny – ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu

Jedną z ciekawszych propozycji w kwestii ogrzewania domu, jest gaz ziemny. Jeszcze nie dawno na taki rodzaj ogrzewania mało kogo było stać, obecnie sytuacja wygląda całkiem inaczej i coraz więcej osób decyduje się na taką instalację gazową w swoim domu. Jeśli tylko ma się dostęp do gazu ziemnego w swojej okolicy, warto skorzystać z takiej możliwości, podpięcia się do gazociągu. Ogrzewanie domu gazem ziemnym, jest bardzo korzystne dla mieszkańców. Instalacja jest całkowicie bezobsługowa, dzięki temu w domu zawsze jest ciepło, gdy się tego wymaga.

Formalności związane z założeniem instalacji gazowej

Jak w przypadku każdej nowej instalacji, tak i w przypadku przyłączenia się do miejskiego gazociągu, pojawiają się różne formalności do spełnienia. Trzeba się trochę nachodzić po urzędach i uzyskać kilka zgód na wykonanie takiej instalacji. Wiele zależy od tego, czy buduje się nowy dom i robi się pierwszą instalację grzewczą w domu, czy ma się stary dom i po prostu wymienia się starą instalację grzewczą na nową instalację gazową.

budowa domu

Na pewno jedną z ważniejszych kwestii, jest projekt takiej instalacji. A tak naprawdę to dwa projekty. Jeden projekt ma się tyczyć instalacji wewnątrz domu. Drugi zaś będzie prezentował podłączenie instalacji do gazociągu czyli tak zwane przyłącze gazowe. Posiadając pierwszy projekt, można zlecić budowę instalacji w domu danej firmie, zajmującej się właśnie instalacjami grzewczymi. Mając projekt instalacji zewnętrznej, można uzyskać zgodę na budowę przyłącza gazowego.

Kolejne formalności wiążą się z wyborem dostarczyciela gazu ziemnego. Po skończeniu instalacji należy podpisać umowę z danym dostarczycielem gazu. Jeśli prace związane z przyłączem gazowym będą się odbywały na terenie drogi publicznej, wówczas należy uzyskać zgodę z Urzędu Miasta czy Gminy, na takowe prace i na zatrzymanie ruchu drogowego w tym miejscu.

Koszty związane z wykonaniem instalacji gazowej i z późniejszym ogrzewaniem domu

Koszt wykonania instalacji gazowej, zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim liczy się cena pieca gazowego, wielkość całej instalacji a także cennika usług firmy montażowej. Trzeba też do tego doliczyć koszty urzędowe a także koszty związane z projektami. Na koniec dochodzą jeszcze koszty za przyłącze gazowe. Koszt całej instalacji gazowej, waha się w granicach od 15000zł – 25000zł, ale zdarzają się wyjątki.

ile kosztuje gaz

Jeśli zaś chodzi o koszty związane z ogrzewaniem domu gazem ziemnym, to one również zależą od wielu różnych czynników. Oczywiście największe koszty generowane są w sezonie grzewczym, późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Czym większy mróz na dworze, tym więcej gazu będzie potrzebne do ogrzania domu. Jeśli zima jest wyjątkowo łagodna, wtedy nie zużyje się zbyt wiele gazu do ogrzewania domu. Koszty miesięczne za ogrzewanie domu w okresie grzewczym, mogą się wahać od 300zł – 1000zł.

Wszystko zależy od powierzchni użytkowej domu, od tego jaką temperaturę pokojową ma się ustawioną, jaką temperaturę podgrzewania wody ma się ustawioną. Warto zainwestować w czujnik pokojowy, czujnik pogodowy i termostat na grzejniki w domu. Dzięki temu można ustawiać sobie temperaturę pokojową w indywidualny sposób, dostosowany do konkretnych potrzeb. Jeśli więc ktoś się zastanawia ile kosztuje gaz i czy warto zdecydować się na taką instalację grzewczą, to odpowiedź jest jedna, tak warto się zdecydować, bo instalacja ta niesie ze sobą wiele korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here